TDSL Schedule/Results

UPCOMING SCHEDULE:

 

August 28th: Championship Match – Dem Boyz vs Peach Garden Oath

Here is the full Week 13 Schedule for Team Draft Super League (first to 5 wins the overall match):

Peach Garden Oath – 5 wins – CONGRATULATIONS TO OUR CHAMPIONS!!

versus

Dem Boyz – 4 wins

DRAFT VIEWER

Featured Drafter: Mike Sigrist (with Ben Stark and Justin Cohen on commentary)

Round 1: *Reid Duke v Mike Sigrist – WINNER (2-0)* and William Jensen v Steve Rubin – WINNER (2-0)

Round 2: *William Jensen v Alexander Hayne – WINNER (2-0)* and Owen Turtenwald – WINNER (2-1) v Mike Sigrist

Round 3: *Owen Turtenwald – WINNER (2-0) v Steve Rubin* and Reid Duke v Alexander Hayne – WINNER (2-0)

Round 4 (if necessary): Reid Duke – WINNER (2-0) v Steve Rubin

Round 5 (if necessary): Owen Turtenwald – WINNER (2-0) v Alexander Hayne

Round 6 (if necessary): William Jensen – WINNER (2-0) v Mike Sigrist

 

Week 12:

Peach Garden Oath – 5 wins

versus

Team Madison – 4 wins

DRAFT VIEWER

Featured Drafter: Reid Duke (with Ben Stark and Eric Froehlich on commentary)

Round 1: *Reid Duke v Sam Black – WINNER (2-1)* and William Jensen v Matt Severa – WINNER (2-1)

Round 2: *William Jensen v Justin Cohen – WINNER (2-0)* and Owen Turtenwald – WINNER (2-1) v Sam Black

Round 3: *Owen Turtenwald v Matt Severa – WINNER (2-0)* and Reid Duke – WINNER (2-0) v Justin Cohen

Round 4 (if necessary): Reid Duke – WINNER (2-1) v Matt Severa

Round 5 (if necessary): Owen Turtenwald – WINNER (2-1) v Justin Cohen

Round 6 (if necessary): William Jensen – WINNER (2-1) v Sam Black

 

Week 11:

ChannelFireball – 3 wins

versus

Dem Boyz – 5 wins

DRAFT VIEWER

Featured Drafter: Luis Scott-Vargas (with Marshall Sutcliffe and David Williams on commentary)

Round 1: *Luis Scott-Vargas v Alexander Hayne – WINNER (2-1)* and Eric Froehlich – WINNER (2-0) v Mike Sigrist

Round 2: *Ben Stark – WINNER (2-0) v Mike Sigrist* and Luis Scott-Vargas v Steve Rubin – WINNER (2-0)

Round 3: *Eric Froehlich v Steve Rubin – WINNER (2-0)* and Ben Stark v Alexander Hayne – WINNER (2-0)

Round 4 (if necessary): Ben Stark – WINNER (2-0) v Steve Rubin

Round 5 (if necessary): Eric Froehlich v Alexander Hayne – WINNER (2-1)

Round 6 (if necessary): Luis Scott-Vargas v Mike Sigrist

 

Week 10

Limited Resources – 0 wins

versus

Dem Boyz – 5 wins

DRAFT VIEWER

Featured Drafter: Marshall Sutcliffe (with Sam Black and Justin Cohen on commentary)

Round 1: *Marshall Sutcliffe v Alexander Hayne – WINNER (2-0)* and Kenji Egashira v Mike Sigrist – WINNER (2-0)

Round 2: *Paul Cheon v Mike Sigrist – WINNER (2-0)* and Marshall Sutcliffe v Steve Rubin – WINNER (2-0)

Round 3: *Kenji Egashira v Steve Rubin* and Paul Cheon v Alexander Hayne – WINNER (2-1)

Round 4 (if necessary): Paul Cheon v Steve Rubin

Round 5 (if necessary): Kenji Egashira v Alexander Hayne

Round 6 (if necessary): Marshall Sutcliffe v Mike Sigrist

 

WEEK 9

Peach Garden Oath – 5 wins

versus

Goat Stew – 1 win

DRAFT VIEWER

Featured Drafter: William Jensen (with Kai Budde and Kenji Egashira on commentary)

Round 1: *William Jensen – WINNER (2-1) v Mike Hron* and Owen Turtenwald – WINNER (2-0) v Rich Hoaen

Round 2: *Reid Duke – WINNER (2-0) v Rich Hoaen* and William Jensen v Jelger Wiegersma – WINNER (2-0)

Round 3: *Owen Turtenwald – WINNER (2-0) v Jelger Wiegersma* and Reid Duke – WINNER (2-1) v Mike Hron

Round 4 (if necessary): Reid Duke v Jelger Wiegersma

Round 5 (if necessary): Owen Turtenwald v Mike Hron

Round 6 (if necessary): William Jensen v Rich Hoaen

 

 

Here is the Week 8 Schedule for Team Draft Super League (first to 5 wins the overall match):

Limited Resources – 3 wins

versus

ChannelFireball – 5 wins

DRAFT VIEWER

Featured Drafter: Ben Stark (with Chris Pikula and Andrew Cuneo on commentary)

Round 1: *Kenji Egashira – WINNER (2-0) v Ben Stark* and Paul Cheon v Luis Scott-Vargas – WINNER (2-0)

Round 2: *Marshall Sutcliffe – WINNER (2-1) v Luis Scott-Vargas* and Kenji Egashira – WINNER (2-1) v Eric Froehlich

Round 3: *Paul Cheon v Eric Froehlich – WINNER (2-1)* and Marshall Sutcliffe v Ben Stark – WINNER (2-0)

Round 4 (if necessary): Marshall Sutcliffe v Eric Froehlich – WINNER (2-1)

Round 5 (if necessary): Paul Cheon v Ben Stark – WINNER (2-0)

Round 6 (if necessary): Kenji Egashira v Luis Scott-Vargas

 

Week 7:

Peach Garden Oath – 5 wins – WINNER

versus

Scottsdale Foundation – 4 wins

DRAFT VIEWER

Featured Drafter: Owen Turtenwald (with Martin Juza and Justin Cohen on commentary)

Round 1: *Owen Turtenwald v David Williams – WINNER (2-1)* and William Jensen – WINNER (2-0) v Matt Sperling

Round 2: *Reid Duke v Matt Sperling – WINNER (2-1)* and Owen Turtenwald v Paul Rietzl – WINNER (2-1)

Round 3: *William Jensen – WINNER (2-0) v Paul Rietzl* and Reid Duke – WINNER (2-1) v David Williams

Round 4 (if necessary): Reid Duke – WINNER (2-0) v Paul Rietzl

Round 5 (if necessary): Williams Jensen v David Williams – WINNER (2-0)

Round 6 (if necessary): Owen Turtenwald – WINNER (2-1) v Matt Sperling

 

 

Week 6:

Gamers Helping Gamers – 1 win

versus

Goat Stew – 5 wins – WINNER!

DRAFT VIEWER

Featured Drafter: Chris Pikula (with Marshall Sutcliffe and Ben Stark on commentary)

Round 1: *Chris Pikula v Rich Hoaen – WINNER (2-1)* and Jamie Parke v Mike Hron – WINNER (2-0)

Round 2: *Jon Finkel v Mike Hron* and Chris Pikula v Jelger Wiegersma – WINNER (2-0)

Round 3: *Jamie Parke v Jelger Wiegersma – WINNER (2-1)* and Jon Finkel – WINNER (2-0) v Rich Hoaen

Round 4 (if necessary): Jamie Parke v Rich Hoaen

Round 5 (if necessary): Jon Finkel v Jelger Wiegersma

Round 6 (if necessary): Chris Pikula v Mike Hron

 

 

WEEK 5:

Dem Boyz – 1 win

versus

Team Madison – 5 wins – WINNER!

DRAFT VIEWER

Featured Drafter: Sam Black (with Matt Nass and Sam Pardee on commentary)

Round 1: *Alexander Hayne v Sam Black – WINNER (2-0)* and Steve Rubin – WINNER (2-1) v Matt Severa

Round 2: *Mike Sigrist v Matt Severa – WINNER (2-1)* and Alexander Hayne v Justin Cohen – WINNER (2-1)

Round 3: *Steve Rubin v Justin Cohen – WINNER (2-1)* and Mike Sigrist v Sam Black – WINNER (2-1)

Round 4 (if necessary): Steve Rubin v Sam Black

Round 5 (if necessary): Mike Sigrist v Justin Cohen

Round 6 (if necessary): Alexander Hayne v Matt Severa

 

Week 4:

Dem Boyz – 5 wins – WINNER!

versus

Goat Stew – 1 win

DRAFT VIEWER

Featured Drafter: Rich Hoaen (with Andrew Cuneo and Reid Duke on commentary)

Round 1: *Alexander Hayne – WINNER (2-0) v Rich Hoaen* and Steve Rubin v Mike Hron – WINNER (2-1)

Round 2: *Mike Sigrist – WINNER (2-0) v Mike Hron* and Alexander Hayne – WINNER (2-1) v Jelger Wiegersma

Round 3: *Steve Rubin – WINNER (2-0) v Jelger Wiegersma* and Mike Sigrist – WINNER (2-1) v Rich Hoaen

Round 4 (if necessary): Steve Rubin v Rich Hoaen

Round 5 (if necessary): Mike Sigrist v Jelger Wiegersma

Round 6 (if necessary): Alexander Hayne v Mike Hron

 

Week 3:

Limited Resources – 5 wins – WINNER

versus

Gamers Helping Gamers – 2 wins

Featured Drafter: Jon Finkel (with Kai Budde and Eric Froehlich on commentary)

DRAFT VIEWER

Round 1: *Kenji Egashira – WINNER (2-1) v Jon Finkel* and Paul Cheon – WINNER (2-0) v Jamie Parke

Round 2: *Marshall Sutcliffe v Jamie Parke – WINNER (2-1)* and Kenji Egashira – WINNER (2-1) v Chris Pikula

Round 3: *Paul Cheon – WINNER (2-0) v Chris Pikula* and Marshall Sutcliffe v Jon Finkel – WINNER (2-1)

Round 4 if nec: Paul Cheon – WINNER (2-0) v Jon Finkel

Round 5 if nec: Marshall Sutcliffe v Chris Pikula

Round 6 if nec: Kenji Egashira v Jamie Parke

 

Week 2:

ChannelFireball – 5 wins – WINNER

versus

Scottsdale Foundation – 2 wins

Featured Drafter: Luis Scott-Vargas (with Justin Cohen and Tom Martell on commentary)

DRAFT VIEWER

Round 1: *LSV v David Williams – WINNER (2-0)* and Eric Froehlich – WINNER (2-0) v Matt Sperling

Round 2: *Eric Froehlich – WINNER (2-0) v Paul Rietzl* and Ben Stark – WINNER (2-0) v David Williams

Round 3: *Ben Stark v Matt Sperling – WINNER (2-0)* and LSV – WINNER (2-1) v Paul Rietzl

Round 4 if nec: LSV – WINNER (2-0) v Matt Sperling

Round 5 if nec: Ben Stark v Paul Rietzl

Round 6 if nec: Eric Froehlich v David Williams

 

WEEK 1:

Peach Garden Oath – 3 wins

versus

Team Madison – 5 wins – WINNER

Featured Drafter: Reid Duke (with Marshall Sutcliffe and Ben Stark on commentary)

Round 1: *Reid Duke – WINNER (2-1) v Sam Black* and William Jensen v Matt Severa – WINNER (2-0)

Round 2: *Owen Turtenwald v Matt Severa – WINNER (2-1)* and William Jensen v Justin Cohen – WINNER (2-1)

Round 3: *Reid Duke v Justin Cohen – WINNER (2-0)* and Owen Turtenwald – WINNER (2-0) v Sam Black

Round 4 if nec: William Jensen – WINNER (2-1) v Sam Black

Round 5 if nec: Owen Turtenwald v Justin Cohen – WINNER (2-0)

Round 6 if nec: Reid Duke v Matt Severa

TDSL W1 Promo

Next week will start 1 hour later (6pm pt on May 23) and will feature ChannelFireball versus Scottsdale Foundation. Here’s the full round 1 schedule:

TDSL R1 Schedule

%d bloggers like this: